PL | DE

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

The Henryk Tomaszewski Muzeum of Theather

 

pl. Wolności 7a                       Bilety: 
ŚR - PT       1000 - 1700
SB - ND      1000 - 1800

wystawy stałe - wstęp wolny

 

tel. (71) 347-16-96

DALI, WARHOL - GENIUSZ WSZECHSTRONNY
od
2018-03-23
do
2018-09-30

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

23 marca 2018 - 30 września 2018

Wystawa prezentuje starannie wyselekcjonowane, oryginalne prace obydwu artystów, pochodzące z prywatnych kolekcji oraz z fundacji gromadzących dorobek tych twórców. Część́ eksponatów zostanie pokazana szerokiej publiczności po raz pierwszy.

www.daliwarhol.pl


 

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza


       Na wystawie zaprezentujemy starannie wyselekcjonowane, oryginalne prace obydwu artystów. wszystkie są sygnowane i powstały za życia twórców, pochodzą z prywatnych kolekcji oraz z fundacji gromadzących dorobek tych artystów. Część́ eksponatów zostanie pokazana szerokiej publiczności po raz pierwszy. 


       Wystawa ukazuje artystów, którzy stylem, wizjonerstwem i kunsztem wykroczyli poza epokę, w której przyszło im żyć. Dwie wybitne indywidualności XX wieku poznajemy, jako jednostki, intensywnie działające w wielu dziedzinach sztuki, poczynając od malarstwa, rzeźbiarstwa i filmu, a kończąc na projektowaniu przedmiotów oraz logotypów. Salvador Dali oraz Andy Warhol starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie, do perfekcji opanowali umiejętność autopromocji, osiągając to, czego obydwaj pożądali najbardziej – artystyczną sławę i bogactwo. Prowokowali, inspirowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granice między życiem a sztuką. Ekscentryczni i kontrowersyjni, wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Pozornie twórców dzieliło wiele: pochodzenie, język, mentalność, warsztat, a nawet podejście do sztuki. Dwa tak odmiennie i silnie oddziaływujące osobowości spotkały się w Nowym Jorku. Wystawa zada pytanie o podobieństwa i różnice w ich twórczości, konfrontując odwiedzającego z własnymi wyobrażeniami o pieniądzach i sławie.


        Ekspozycja, w oderwaniu od chronologii, zaprezentuje ich najważniejsze dokonania zarówno w dziedzinie sztuk plastycznych, filmowych jak i stylu życia, który również był swoistym dziełem sztuki. Wśród  prezentowanych prac będą prawdziwe rarytasy z twórczości obu artystów.  Dorobek Dalego reprezentują m.in.: cztery oryginalne rzeźby w tym słynna „Gala Gradiva”, praca „Kuszenie św. Antoniego”, serię grafik  z pięknym projektem „Tarotem”, fragmenty filmów według jego scenariusza w tym „Bubble by Dali”. Odtworzony zostanie również pokój Dalego ze słynną kanapą w kształcie ust oraz  świątynia zapachów według pomysłu Dalego, gdzie zwiedzający będą mogli dosłownie skropić się zapachem perfum z serii Salvador Dali. Wśród prac Andego Warhola wyjątkowym obiektami wystawy  będzie, pozyskana od prywatnego kolekcjonera, unikatowa kolekcja, przedstawiająca efekt współpracy Andyego Warhola z wytwórniami muzycznymi - oryginalne okładki płyt takich zespołów, jak m.in. Rolling Stones Velvet Underground, czy Blondie.  Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana zostanie jedyna praca tego artysty, na której odbił on odcisk własnego palca – „Speed Skater“ z 1983 który Warhol stworzył na wniosek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z okazji zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie. Na wystawie znajdzie się̨ również̇ replika wnętrz owianego sławą Silver Factory – legendarnego nowojorskiego atelier Warhola. Pokazowi prac obu artystów towarzyszyć będą również słynne instalacje i projekty komercyjne, wraz ze zdjęciami, dokumentującymi ich życie oraz proces twórczy.


     Wystawa będzie szczególnym projektem, bowiem zajmie niemal całą powierzchnię nowopowstałego Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, ulokowanego w centrum Wrocławiu, będącego jedynym obecnie muzeum teatralnym w Polsce. Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy, bowiem życie Dalego i Warhola było niczym teatr tworzony wyobraźnią jednego twórcy. Sami projektowali swoje otoczenie, a nawet stroje, często korzystając przy tym z form scenograficznych czy technik teatralnych. Nieustanne odgrywanie zaplanowanej roli oraz liczne skandale, które wywoływali sprawiły, że na ich widowni nigdy nie zabrakło publiczności. 


Kuratorka: Aneta Fudali
Współorganizator:  Muzeum Miejskie Wrocławia
Producent:  Digital Open Group
Koncepcja wizualna:  Paczka Kreatywna

ambasador wystawy:  Piotr Metz

 

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego
Pałac Królewski – skrzydło południowe

pl. Wolności 7a
50 – 071 Wrocław
muzeum@mmw.pl
tel. 71 347 16 90

 

Wystawa czynna od wtorku do czwartku w godz. 10.30 – 18.00 (ostatnie wejście 17.15), od piątku do niedzieli w godz. 11.00 do 19.00 (ostatnie wejście 18.15)

 


Bilety:
Normalny – 40 złotych
Ulgowy – 30 złotych
Grupowy – 18 złotych

Oprowadzanie przez przewodnika - 50 złotych

Darmowa aplikacja z oprowadzaniem  do ściągnięcia w Muzeum - prosimy zabrać telefon komórkowy i słuchawki do telefonu.

jednorazowe słuchawki - 5 złotych

 

oferta edukacyjna dla szkół

 

 

Bilety do nabycia na www.ekobilet.pl  oraz w kasie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego


kontakt tel./biuro wystawy:
biuro@daliwarhol.pl 
                                       
rezerwacje@daliwarhol.pl 
                                        + 48 730 840 300

 

 

 

 

 

 

Aktualności
DALI, WARHOL - GENIUSZ WSZECHSTRONNY
od
2018-03-23
do
2018-09-30

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

23 marca 2018 - 30 września 2018

Wystawa prezentuje starannie wyselekcjonowane, oryginalne prace obydwu artystów, pochodzące z prywatnych kolekcji oraz z fundacji gromadzących dorobek tych twórców. Część́ eksponatów zostanie pokazana szerokiej publiczności po raz pierwszy.

www.daliwarhol.pl