PL | DE

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

The Museum of Burgeois Art

The Town Hall                                     Ticket : 

WED - SAT        10 a.m. - 5 p.m.

SUN                   10 a.m. - 6 p.m.

                 from 7zł

                 to 20zł

   Permanent exhibitions admission free

phone  (71) 347-16-90

Marian Wołczuk. Moja Przestrzeń
od
2017-03-03
do
2017-04-23

Na wystawie artysta zaprezentuje swoje najnowsze prace ułożone w cykl inspirowany słynnymi freskami Giotta

Stary Ratusz
Otwarcie wystawy – 3 marca 2017 – godz. 17.00

Czynna do 23 kwietnia 2017

 

            

          Marian Wołczuk, urodzony w 1942 roku, obronił dyplom w 1970 roku. Od 1991 roku profesor zwyczajny w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uprawia malarstwo i rysunek. Pedagog uczelni od 1970 roku; kierownik Katedry Kształcenia Ogólnoplastycznego na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa (1991 - 2005); prodziekan (1986 - 1987) i dziekan Wydziału (1987-1990). Miał 48 wystaw indywidualnych z malarstwa, rysunku i szkła. Prezentował swoje prace na wystawach międzynarodowych oraz na ekspozycjach prezentujących polską sztukę współczesną w Portugalii, Kanadzie, Hiszpanii, Japonii, Niemczech, Austrii, Szwecji, Francji, Holandii, USA, Australii, Szkocji, Rosji i Rumunii. Prace Mariana Wołczuka znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce, USA, Australii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Szwecji.

           Na wystawie „Moja przestrzeń” w Muzeum Miejskim Wrocławia w Starym Ratuszu artysta zaprezentuje swoje najnowsze prace ułożone w cykl inspirowany słynnymi freskami Giotta, które podziwiał odwiedzając bazylikę św. Franciszka w Asyżu. Jego abstrakcyjne pejzaże charakteryzuje redukcja przestrzeni, jej zawężenie do małych fragmentów, ograniczenie detalu, a także wyciszenie koloru. W tych syntetycznych przedstawieniach dominują stonowane barwy, jedynie miejscami podkreślone wyrazistym odcieniem koloru. W niektórych kompozycjach do ciemniejszych punktów obrazu dociera ostre światło będące efektem wspomnień artysty z licznych podróży do Włoch.

 

          „Wybrane na wystawę obrazy, to jeden cykl, w którym w charakterystyczny dla siebie sposób, artysta zagłębia się w analizę zainicjowanej formy przedstawienia i koloru z różnych punktów widzenia. Patrząc na nie, widzimy, że są one wynikiem wcześniejszych wieloletnich poszukiwań artysty, ale dostrzeżemy również to, że możliwości tych analiz nie zostały jeszcze wyczerpane i tym razem ponownie pojawiają się w nich nowe tropy. Ekspresyjnie i żywiołowo wydobyte rozwiązania kolorystyczne spotykają się tutaj z refleksyjną kontemplacją pejzażu pod postacią uspokojonych odcieni kolorów ziemi i abstrakcyjnie, syntetycznie potraktowanym pejzażem.”

Anna Kania Saj, kurator wystawy

 

Wystawa płatna: 15 zł. (bilet normlany), 10 zł. (bilet ulgowy)

 

Więcej na www.mmw.pl

 

 

Marian Wołczyk, Plakat

 

 

Aktualności
Brak wydarzeń