PL | DE

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

The Historical Museum

The Royal Palace, Kazimierza Wlk.                             Ticket: 

WT - SO        10 a.m. - 5 p.m.

ND                 10 a.m. - 6 p.m.                 

from 10zł

to 30zł

   Permanent exhibitions admission free

phone  (071) 391 69 40, 391 69 41

Artyści Śląscy 1845–1945
od
2017-04-01
do
2017-10-01

Muzeum Historyczne, Pałac Królewski

Wystawa czynna do 1.10.2017

bilety 15/10 zł.

        Wystawa poświęcona jest szczególnie malarstwu pochodzącemu z pracowni artystów wykształconych we wrocławskiej Szkole Sztuki i Rzemiosła Artystycznego (później Akademii) oraz  przybyłych z innych regionów Niemiec, tworzących we Wrocławiu lub w innych regionach Dolnego Śląska. Dominuje tutaj pejzaż górski powstały głównie w plenerach Karkonoszy i Sudetów. Druga grupę stanowią widoki miejskie Wrocławia, portrety, akt, sceny rodzajowe i martwa natura.

 
         Pejzaż występuje tutaj w szerokiej interpretacji stylowej – od ujęcia postromantycznego, poprzez naturalizm i impresjonizm do ekspresjonizmu. Na uwagę zasługują dzieła tak wybitnych pejzażystów pracujących w XIX w. jak: Ernst Friedrich von Stowerroffsky, Theodor Blätterbauer, Albrecht Bräuer, Adolf Dressler, Robert Sliwinski i przybyły z Monachium Carl Ernst Morgenstern, których uznaje się za czołowych twórców malarstwa pejzażowego na Śląsku. 


      Na wystawie prezentowane są również prace twórców związanych ze słynnymi ugrupowaniami artystycznymi ówczesnych Niemiec, warto zwrócić szczególną uwagę na dzieła Maxa Wislicenusa, Fritza Erlera, Eugena Spiro, Willy Jaeckla i Heinricha Tischlera. Najstarszy z nich Max Wislicenus przybyły z Weimaru, uważany jest za najwybitniejszego przedstawiciela sztuki secesyjnej. Fritz Erler to wszechstronny artysta tworzący w stylu secesji, zajmujący się nie tylko malarstwem czy rysunkiem, ale i projektowaniem wnętrz z uwzględnieniem wszelkich detali. Eugen Spiro znakomity portrecista i pejzażysta, członek m.in. stowarzyszenia artystycznego Secesja Monachijska, był artystą związanym nie tylko z Wrocławiem, ale także z Berlinem, Paryżem i Nowym Jorkiem. Innym nieprzeciętnym artystą, którego prace można podziwiać w galerii jest Willy Jaeckel, artysta nie akceptowany w okresie nazistowskim, z powodu swej twórczości nie mieszczącej się w kanonach ówczesnej estetyki oficjalnie obowiązującej.

            
       Ekspozycję malarstwa dopełniają przykłady wrocławskiej rzeźby i medalierstwa, w większości powstałe w pracowni Theodora von Gosena, pracującego we Wrocławiu do swej śmierci w 1943 r., artysty szczególnie ważnego i zasłużonego dla sztuki śląskiej. Niektóre jego wrocławskie realizacje monumentalne szczęśliwie przetrwały do czasów nam współczesnych i nadal wzbudzają podziw dzięki swym ponadczasowym wartościom.

 

  

 

Wystawa płatna – 15 zł. (bilet normalny, 10 zł. bilet ulgowy)

Aktualności
W poszukiwaniu koloru
Fotografia Włodzimierza Kałdowskiego
od
2018-04-27
do
2018-06-17

Retrospektywna wystawa poświęcona długoletniej i różnorodnej twórczości Włodzimierza Kałdowskiego

Pałac Królewski

27 kwietnia do 17 czerwca

Bezpłatne zajęcia
od
2018-02-13
do
2018-12-07

Zapraszamy na bezpłatną, atrakcyjną lekcję muzealną skierowaną do uczniów klas VI-VIII SP i II-III gimnazjalnych, która odbywa się na wystawie „1000 lat Wrocławia”. Dotyczy ona przedsiębiorczości w przedwojennym Wrocławiu i jej inspirującego wpływu na rozwój naszego miasta.