PL | DE

Zbiory Muzealne

katalog zbiorów on-line

The Historical Museum

The Royal Palace, Kazimierza Wlk.                             Ticket: 

WT - SO        10 a.m. - 5 p.m.

ND                 10 a.m. - 6 p.m.                 

from 10zł

to 30zł

   Permanent exhibitions admission free

phone  (071) 391 69 40, 391 69 41

Alexander Camaro i Wrocław
od
2019-10-25
do
2020-03-01

Alexander Camaro, malarz, grafik, poeta, tancerz, uważany jest dziś za jednego z najważniejszych artystów związanych z wrocławską Akademia Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, a także za najwybitniejszego ucznia Otto Muellera

OTWARCIE WYSTAWY - 24.10, GODZ. 17.00

Muzeum Historyczne w Pałacu Królewskim

 

Alexander Camaro i Wrocław
Muzeum Historyczne, Pałac Królewski
25 października 2019 do 1 marca 2020

 

Alexander Camaro, malarz, grafik, poeta, tancerz, uważany jest dziś za jednego z najważniejszych artystów związanych z wrocławską Akademia Sztuki i Rzemiosła Artystycznego, a także za najwybitniejszego ucznia słynnego Otto Muellera. Camaro przez całe życie czuł się silnie związany z Wrocławiem, tu spędził dzieciństwo i jako student przeżył rozkwit sztuk w latach dwudziestych, które ukształtowało jego twórczość na kolejne lata.
Alexander Camaro urodził się we Wrocławiu w 1901 roku jako Alfons Bernhard Kaczmarofski. Niemal całe dzieciństwo spędził na Przedmieściu Oławskim, które było dla niego źródłem wielu artystycznych inspiracji. Od najmłodszych lat fascynowało go życie Rakowca, z jego licznymi sklepami, zakładami przemysłowymi i znanymi miejscami rozrywki. Po ukończeniu szkoły wstąpił do wędrownej trupy cyrkowej, występując w niej jako klaun i linoskoczek. W latach 1920-25 studiował malarstwo w Państwowej Szkole Sztuki i Rzemiosła Artystycznego we Wrocławiu pod kierunkiem Ottona Muellera. Był to bez wątpienia najważniejszy okres w jego artystycznym rozwoju. Charyzmatyczni nauczyciele i kreatywne środowisko przyjaciół miało ogromny wpływ na jego sztukę, powstającą pod wpływem modernizmu i abstrakcjonizmu. Zafascynowany współczesnym tańcem, w 1928 roku przeniósł się do Drezna, gdzie rozwijał swoje umiejętności w zakresie tańca ekspresjonistycznego pod okiem Mary Wigman. Przez kilka lat występował w zespole tej słynnej tancerki i pedagożki. W 1933 roku Camaro został uznany za artystę wynaturzonego, wskutek czego został objęty zakazem wystawiania w kraju. Po 1945 roku wykładał m.in. na Wyższej Szkle Sztuk Pięknych w Berlinie. Kilka razy odwiedził swoje rodzinne miasto czego śladem są teksty i grafiki powstałe po tych wrocławskich podróżach. Aleksander Camaro zmarł w 1992 roku w Berlinie.


Prezentowana wystawa obejmuje prace artysty powstałe w jego wrocławskich latach, a także te nawiązujące do lat dzieciństwa i młodości we Wrocławiu. Znajdują się na niej obrazy olejne grafiki oraz rysunki. Jej uzupełnieniem są teksty Aleksandra Camaro oraz archiwalne fotografie.
Wystawa została zorganizowana z inicjatywy berlińskiej Fundacji Alexandra i Renaty Camaro, była prezentowana w Berlinie i Goerlitz. Do wystawy wydany został katalog.

 

Wystawa płatna – 15/10 PLN

 

  

 

Aktualności
Brak wydarzeń